Naše historie

Hnutí Místní se zrodilo pod názvem Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst ve Varnsdorfu na podzim 1997 jako alternativa pro ty, kteří se nechtějí vázat členstvím v politických stranách. Registraci ministerstva vnitra jsme pak obdrželi v březnu 1998.  

Už v roce 1998 získalo hnutí prvních 35 mandátů. Po posledních volbách do obecních zastupitelstev v roce 2018 se toto číslo zvýšilo na 140 obecních nebo městských zastupitelů. Náš počet mandátů přitom celé roky roste, ani v jednom volebním období jsme nezaznamenali propad. Což je pro naše kandidáty asi tou nejlepší vizitkou a oceněním jejich práce na komunální úrovni. 

V roce 2020 si hnutí upravilo název na Místní hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst. Veřejně pak vystupuje pod zkráceným jménem Místní. Nic nás totiž necharakterizuje lépe. Tady jsme doma. Jsme místní. 

Základní organizační jednotkou hnutí jsou kluby, které vznikají na území buď jedné obce (města) nebo i více obcí (měst) podle dohody jejich členů. Založení klubu není podmínkou k účasti ve volbách v daném místě, jde vždy o dohodu s „Centrem“ pro organizování kandidátky a zajištění formalit pro řádnou registraci kandidátních listin, podávaných za Místními v dané obci nebo městě. V současné době najdete kluby Místních v Libereckém, Severočeském a Karlovarském kraji. 

Naopak podmínkou, kterou si klademe je, aby za nás nekandidovali extrémisté ani zleva, ani zprava. A aby to byli lidé, kteří mají nezištný zájem o práci pro svojí obec nebo město.

Nemáme ambice na vstup do vysoké politiky. Jde nám o zlepšení života v místech, kde žijeme. Jde nám o naše města a obce. I proto nás najdete na kandidátkách pouze v komunálních nebo v krajských volbách, protože kraj bezprostředně s našimi místy souvisí

Aktuální rozložení Místních klubů v České republice (abecední pořadí):  

Sídlo klubu

Působnost v obcích

Okres

Cheb

Bochov

Bochov

Karlovy Vary

Doksy

Doksy

Česká Lípa

Dubí

Dubí

Teplice

Chodov

Chodov

Sokolov

Liberec

Liberec

Liberec

Markvartice

Markvartice

Děčín

Nejdek

Nejdek

Karlovy Vary

Nová Role

Nová Role

Karlovy Vary

Novosedlice

Novosedlice

Teplice

Ostrov

Ostrov

Karlovy Vary

Postoloprty

Postoloprty

Louny

Úštěk

Úštěk

Litoměřice

Varnsdorf

Varnsdorf, Jiřetín pod Jedlovou

Děčín

Všehrdy

Všehrdy

Chomutov